Etkinliklerimiz

OKULUMUZ ETKİNLİKLERİ:

YÜZME

  

Yüzme, fiziksel aktiviteler içerisinde vücudumuzu en iyi ve en çok çalıştıran spor dallarından birisidir. Nedeni ise hemen hemen tüm vücut kaslarımızın organize bir şekilde çalışmasıdır. Tabi ki bu durum, doğru teknikle, belirli bir sıklıkta ve belirli bir şiddette yapılırsa geçerlidir. Eğer tekniğiniz doğru olmazsa, vücudunuzdaki kaslar yanlış açılarda çalışabilir ve vücut kompozisyonunuzun bozulmasına neden olabilir. Bir diğer önemli konu ise eğer yüzme sporuyla aktif olarak ilgilenmediyseniz ve tekniğiniz çok iyi değilse, çocuğunuza yüzme öğretmeyiniz. Unutmayın ki, yanlış öğrenilen tekniğin düzeltilmesi problemi pek çok spor dalında olduğu gibi Yüzmede de önemli bir yere sahiptir..

Çocuğunuz, Profesyonel Sporcu Olmak Zorunda Değil. Geleceğine Yatırım Yapın....

Çocuklarda Yüzme'nin Faydaları:

1. Yüzme, çocuklarınızın kendine güveninin artmasını sağlar.

2. Küçük yaşlarda yüzme sporuyla ilgilenen kişilerin omuzları geniş, duruşları düzgün olur.

3.Yüzme sporu aerobik bir çalışma olduğundan dolayı, çocuklarınızın kardiyovasküler gelişimleri daha sağlıklı olur.

4.Yüzme derslerinde / çalışmalarında / antrenmanlarında yüksek kalori harcandığı için, çocuklarınızın obeziteye yakalanma riskini azaltmış olursunuz.

5.Çocuklarınız yüzme antrenmanı yaparken, onu izlemeniz, ona destek vermeniz, çocuğu yalnızlık ve çaresizlik hissinden uzak tutar. 

6.Yüzme sporu, tüm kasları, bağları, tendonları çalıştırdığı için ilerleyen yaşlarda çocuğunuzun sakatlanma riskini azaltmış olursunuz.

7.Çocuğunuzun yüzmeyi öğrenmesi, olası yaşanabilecek boğulma riskinin azalması anlamına gelmektedir. 

8.Yüzme, çocuğunuzun el - kol - bacak koordinasyonun gelişmesini sağlar.

9.Yüzme, Çocuğunuzun dayanıklılığının artmasını sağlar.

10.Suyun rahatlatıcı etkisi sayesinde, çocuklarınız daha sakin bir yapıya sahip olabilir.

11.Yüzme, çocuklarınızın fiziksel olarak deşarj olmasını sağlar. Bu sayede hareketsiz olan çocuklara oranla daha az saldırganlık gözlenir.

TİYATRO/DRAMA

Çocuklar taklit yoluyla öğrendiklerini uygulamaya başlarlar, bedenlerini kullanmayı,  dış dünyayı, canlıların birbirleriyle olan ilişkilerini, iletişim kurmayı, ekiple çalışmayı ve destek olmayı bu yolla öğrenirler. Psikolojide tiyatro artık bir tedavi yöntemi olarak da kullanılmaktadır. Örneğin, çocuklar psikodraması ile çatışma yaşadığı kişilerin rollerine geçerek karşısındakini anlama becerisini kazanmayı, kendilerine ve olaylara dışarıdan bakmayı, o an çözüm yolları üretebilmeyi keşfederler.

Tiyatronun Faydaları
α) Dαуαnışmαуı öğretir ;
b) Düşünceуi eуleme ѕokmα уeteneğini geliştirir;
c) Düşünerek , уorumlαуαrαk okumαуı öğretir;
d) Topluluk içinde konuşmαуı öğretir;
e) Doğru νe güzel konuşmαуı ѕαğlαr;
f) Eѕtetik αlgılαmα уeteneğini geliştirir;
g) Çeşitli ѕαnαt dαllαrıуlα ilgiуi ѕαğlαr;
h) Toplum уαşαmı için gerekli olαn ѕorumluluk duуguѕunu ѕαğlαr;
i) Toplumun , kişiliği ezmeѕini önler;
j) Çocuğun elini,kolunu kullαnmαѕını denetim αltınα αlır.

JİMNASTİK

 Daha sosyal ve dışa dönük bireyler

• Hiper aktif çocuklarda daha sakin davranış durumu

• Duruş bozukluklarını düzenler

• Denge sorunu yaşayan çocuklarda olumlu etkisi vardır

• İletişim kuramayan çocuklarda önemli ilerleme görülmüştür

• Yaşıtları arasında daha aktif ve girişkendir

• Yaşıtlarına oranla her alanda daha başarılıdırlar

• Yaşıtlarına göre daha sorumluluk sahibidirler

Cimnastik hem kız hem de erkek çocuklara hitap eden fiziki ve ruhsal gelişimi sağlayan özellikle başlama yaşı 3 – 10 yaş arası olan çocuklara yönelik olimpik bir branştır. Cimnastik çocuklar üzerinde fiziki gelişimi sağlarken aynı zamanda da estetik bir görüntüye sahip olmalarını,boylarına göre kilo ve vücut kas kitlesini dengeler. Mutlu olmayı isteyen bireyler yetiştirmek için özgüvenli bireyler yetiştirmek gerekir. 

RESİM

Resim yapmanın çocuk gelişimine faydaları:

Bol renkler kullanarak resim yapmak çocuğa sağ ve sol beynin birlikte çalışması, konsantrasyon gücü ve öz güveninin artması gibi birçok olumlu etki sağlar.

Çocuklar, duygularını oyun oynarken ya da aile bireylerinin katıldığı bir hikaye okuma saatinde sordukları sorularla açığa vurabilirler. O gün hangi olaylara çok sevindi veya üzüldü, kimlere öfkelendi, annesinin hangi tavırları onu incitti yahut mutlu etti vs... Çocuklar için kendini ifade etme biçimlerinden birisi de resim çizmektir. Beyaz bir kağıt, suluboya ya da pasteller, kaliteli ve bol renkli olmak şartıyla çocuğun sağ ve sol beyin, bölümlerini çalıştırmakla kalmaz, sıkıntılarını açığa vurmasını, güçlü bir konsantrasyona kavuşmasını, daha mutlu ve öz güvenli bir birey olmasını kolaylaştırabilir.

MÜZİK

Müzik ve Çocuk - 6 önemli faydası:

Hepimiz müzik dinlemenin veya enstrüman çalmanın çocuk gelişimine fayda sağladığını duyarız. Yeni doğan bebeğe klasik müzik dinletmekten tutun, müzikle çocuk uyutmaya kadar farklı şekillerde müziğin bir şekilde yararlı olduğunu düşünerek yaşarız.

Peki gerçekten tam olarak müziğin çocuklar üzerindeki etkileri nelerdir ? İşte size müziğin çocukların gelişimine sağladığı 6 fayda.

Dil / Okuma Becerisi : 

Birçok çalışma, insan beyninin müzik ve dil öğrenme/konuşmayı benzer şekilde işleme aldığını gösteriyor. Uzmanlar müzik konusunda eğitim almanın, dil ile ilgili becerileri de geliştireceğini söylüyorlar.

Düşünce bilimleri enstitüsünün raporu, insanoğlunun duyduğu müzik ve lisan'ı beyninde işlerken çok belirgin ortak özellikleri olduğuna işaret ediyor. 2005 yılında Stanford Üniversitesinin yayınladığı başka bir rapor ise, herhangi bir müzik aleti üzerinde uzmanlaşmanın, insan beyninin duyduğu kelimeleri ve konuşmaları işleme ve algılama konusunu geliştirdiğini söylüyor. Aynı araştırmada, dil öğrenme, konuşma veya yazma ile ilgili sorun yaşayan öğrencilerin, müzik konusunda eğitim almaları tavsiye ediliyor.

Hafıza : 

Müzik eğitimi almanın hafızayı da güçlendirdiği düşünülüyor. 2003 yılında "The Chinese University of Hong Kong" üniversitesi araştırmacıları, müzik konusunda eğitim alan çocukların, diğer yaşıtlarına göre konuşurken kelimeleri hatırlamada belirgin bir şekilde daha iyi olduğunu ispatlamışlar. Aynı çocuklar 1 sene boyunca takip edildiğinde, farkın daha da belirgin bir şekilde ortaya çıktığını farketmişler. Müziği/şarkıları ezberlemenin, müzik-dışı hafızayı da eğittiği ve geliştirdiği konusunda net bilgiler elde etmişler.

Kanada'da yapılan başka bir araştırma da, 1 yıl boyunca müzik eğitimi alan çocukların, hafıza testlerinde, müzik eğitimi almayan akranlarına göre çok daha başarılı olduklarını gösteriyor.

Müzik yapmak veya enstrüman çalmak beynin, konsantrasyon ve hafızayı karmaşık işlerde nasıl kullanacağı konusunda eğitilmesini sağlıyor.

Matematik :

 Eğer bir grup müzik notasını okumaya çalışır veya bir davulun başına geçip çalmaya çalışırsanız, aslında müziğin temelinde fazlaca kafadan hesaplama, bölme ve tahmin olduğunu kolayca anlayabilirsiniz.

Kanada Konservatuar'ındaki bir araştırma, benzer şekilde ilkokulda sanat dersi alan çocukların, kontrol grubundaki çocuklara kıyasla, kafadan matematiksel hesaplamalar yapma ve tahmin konularında çok daha başarılı sonuçlar aldığını göstermiş.

Farkındalık, Oto-kontrol : 

Müzik eğitimi alan veya müzik enstrüman çalan çocukların, kendilerini içsel olarak değerlendirme becerisi kazandıkları ve dışarıdan gelecek ödül ve teşviklere ihtiyaç duymadan kendi iç motivasyonlarıyla her işi başarabilecekleri söyleniyor.

 

Enstrüman çalarken, performansı anlık ve sürekli olarak kontrol etme zorunluluğu, insanın kendi kendini devamlı gözlem altına almasını ve yaptığı işi eleştirebilmesini ve sonunda iyileştirmesini sağlıyor.

Sosyalleşme : 

Müzikle uğraşmanın başka bir faydası da, çocukların daha kolay sosyalleşebilmesi.

Okulda veya bir grup içinde müzik icra eden çocuklar, paylaşmayı, ortak hareket etmeyi ve gerektiği gibi davranmayı öğrenirler.

Bir ilkokulun müzik öğretmeni, "Senede 450 farklı çocuk eğitiyorum ve müzik eğitimi alan çocukların özgüvenlerinin yüksek, sınıfta en iyi davranışı gösteren ve akademik başarısı yüksek olan çocuklar olduğunu gözlemliyorum" diyor.

Akademik Başarı : 

Müziğin çocuklara sağladığı dil, matematik, hafıza ve diğer konulardaki faydalardan sonra müzik eğitiminin akademik başarıyı da tetiklediğini söylemek size biraz sürpriz gibi gelebilir ancak yine çalışmalar gösteriyor ki, müzik eğitimi alan öğrenciler İngilizce ve Matematik programlarında, müzik eğitimi almayanlara göre daha başarılı oluyorlar. Ayrıca Amerika'da SAT testinde müzik eğitimi alan kolej öğrencileri, müzik eğitimi almayanlardan daha yüksek puanlar almışlar.  

EBRU

SERAMİK

DOĞUM GÜNÜ PARTİLERİ

KÜLTÜR GEZİLERİ

RUSÇA

İNGİLİZCE