Covid-19 Pandemisi ve Çocuklarımız.

Covid-19 Pandemisi çocuklarımızın psikolojisini bozmuş ve neredeyse bir neslin kaybolmasına neden olmuştur. Bunun olumsuz etkilerinden çocuklarımızı uzaklaştırmak için alınması gereken bazı basit tedbirler bulunmaktadır. Özellikle 2-12 yaş aralığında bulunan çocuklarımızın bulaştırıcılık ve bulaş riskinin çok daha düşük olduğu yönünde açıklamalar yapan Dünya Sağlık Örgütü (WHO)’nü dikkate almakta fayda vardır. Çocuklarımızın sosyal ortama ihtiyaçları olduğu bilinci hareketiyle ÇİN başta olmak üzere diğer dünya ülkelerinde öncelikli olarak açılan okulöncesi eğitim kurumlarında kayda değer bir risk faktörüyle karşılaşılmadığı bildirilmiştir.

Bizler çocuklarımızı korumakla birlikte en başta kendimizi ve büyüklerimizi korumayla işe başlamalıyız.

Çocuğunu okulöncesi bir eğitim kurumuna göndermek yerine anneanne veya babaanne baksın diye onarın yanına bırakmak büyüklerimizi ölüm ile karşı karşıya bırakmaktır. Çocuklar ile büyüklerin arasına mesafeyi mutlaka koymak zorundayız.

Hafta sonlarında çocuklarımızla birlikte AVM oyun parkı vb.yerlere gittikten sonra çocuklarımızı büyük ziyaretine götürmemeliyiz.

Büyüklerimizi sık sık değil de daha fazla aralıklarla ziyaret etmeliyiz, bu ziyaretleri kısa tutmalıyız, mümkünse ziyaretimizi açık havada yapmalıyız ve maske mesafe tedbirlerine mutlaka riayet ederek hiçbir yüzeye temas etmeden ziyareti sonlandırmalıyız.

Unutmamalıyız ki büyüklerimiz bizlerden çok daha fazla risk altındalar. Bunun yanında işten geldiğimizde derhal banyoya girmeli ve mümkünse duş almalı değilse el yüz ve saçlarımızı yıkamalıyız.

Sosyal etkinliklerden kaçınmalı, dışarıda yemek yemek yerine evimizi tercih etmeli, dışarıda yemek yiyeceğimiz zaman kurallara uyan kuruluşları tercih etmeliyiz.

Çocuklarımızla pandemi konusunda konuşmamalı onların psikolojilerini etkilemeden onlara kuralları öğretmeliyiz.

Çocuğumuzu göndereceğimiz okulöncesi kurumun kurallara uyup uymadığını sorgulamalı ve TSE belgesi ile Sağlık Bakanlığı belgesini mutlaka sorgulamalıyız.

Çocuklarımızı ehliyetli kişilere emanet ettiğimizden emin olmalıyız.

 

Balkani OLCAYTÜRKAN

Öğretmen

Özel Balçiçeği Anaokulu Müdürü

Anadolu Anaokulları Derneği Ynt.Krl.Bşk.

 

 

Makaleler